O drużynie

10 Niezależna Sopocka Drużyna Harcerek “Północ” jest jedną z jednostek działających w Kręgu Harcerskim „Drzewo Pokoju”. Nasze zbiórki odbywają się co tydzień, w sobotę, w Sopocie. Jeden zastęp działa na Brodwinie, drugi w Sopocie Środkowym. Raz w ciągu kilku miesięcy jeździmy na biwaki oraz w czasie wakacji na 2-tygodniowy obóz letni. Uprzedzając wszelkie pytania, od razu wyjaśnię, że nie należymy ani do ZHR ani do ZHP. Nasz krąg jest niezależną organizacją, działającą na terenie Trójmiasta i okolic. Drzewo Pokoju  w wychowaniu harcerskim szczególnie propaguje: wartości chrześcijańskie, puszczaństwo, wychowanie do życia w rodzinie, a także umacnianie polskiej tożsamości narodowej.

Mamy w sobie mnóstwo radości, nadziei i energii do rozsiewania harcerskich ideałów oraz kształtowania charakterów nowych północnych druhen. Szczęśliwie nasz skład wciąż się powiększa:)

Trochę naszej krótkiej historii:

Ostatniego dnia obozu w Bartoszymlesie (20.08.2016r.) został powołany 10 Próbny Gdyński Zastęp Harcerek „Północ”. Tamtego dnia zdjęłyśmy czarno-żółte chusty naszej macierzystej jednostki 4NGDH”Kocanki” i po raz pierwszy, z dumą ubrałyśmy wybrane przez nas bordowo-szare barwy Północy. Opiekunką jednostki została nasza była drużynowa phm. Dorota Gach “Dewajtis”.

Na obozie w Jeleśni, w lipcu 2017r. nasz zastęp został przemianowany z próbnego na niezależny oraz z gdyńskiego na sopocki. Oprócz tego razem z 4NGDH “Kocanka” oraz 24PGDH “Viatori” wracając do korzeni, rozpoczęłyśmy współpracę w Szczepie Drużyn Harcerskich “Macierzanka”.

Podczas obozu nad jeziorem Bardze w 2018r. nastąpił historyczny moment dla naszego zastępu. Podczas apelu kończącego obóz, został odczytany rozkaz – Zwitek Kory 6/2018, podpisany przed komendanta kręgu, w którym “Północ” została przemianowana na Niezależną Sopocką Drużynę Harcerek i Suz oficjalnie otrzymała granatowy sznur.

Pod koniec wakacji 2018 odbyła się tradycyjna północna nocka z okazji kolejnych urodzin drużyny. Podczas niej oficjalnie zostały powołane pierwsze zastępy Północy. Otrzymały nazwy od łacińskich gwiazdozbiorów nieba północnego: Aries i Aquila, a także został utworzony Zastęp Zastępowych “Heweli”, który wziął swoją nazwę od nazwiska słynnego, polskiego astronoma.

Podczas zimowego biwaku drużyny w grudniu 2018r. org. Marta Dolata “Tv” została mianowana pierwszą przyboczną naszej drużyny.

Na biwaku urodzinowym drużyny w sierpniu 2020r. zmienione zostały kadry zastępów. Sznury zastępowych otrzymały dh. Rysia i dh. Mir, sznury podzastępowych trafiły do dh. Kostki i dh. Ser. 

Na obozie w Szenajdzie w 2021r. przyboczną mianowana została och. Alicja Kąkol “Szprota”, miesiąc później, na 5. urodzinach drużyny nastąpiło przekazanie sznura drużynowej. Na czele 10NSDH “Północ” stanęła pwd. Marta Dolata “Tv”.

Po prawie 3 latach pełnienia służby na funkcji drużynowej pwd. Marta Dolata “Tv”, oddała jednostkę nowej kadrze, mianując przy tym na przyboczną trop. Jasminę Kozłowską “Costę”, oraz na drużynową trop. Marię Kąkol “Rysię”

 

 

Szczep Drużyn Harcerskich “Macierzanka”

 

Link do strony kręgu : http://drzewopokoju.pl/