O drużynie

10 Niezależna Sopocka Drużyna Harcerek “Północ” jest jedną z jednostek działających w Kręgu Harcerskim „Drzewo Pokoju”. Nasze zbiórki odbywają się co tydzień, w sobotę, w Sopocie. Jeden zastęp działa na Brodwinie, drugi w Sopocie Środkowym. Raz w ciągu kilku miesięcy jeździmy na biwaki oraz w czasie wakacji na 2-tygodniowy obóz letni. Uprzedzając wszelkie pytania, od razu wyjaśnię, że nie należymy ani do ZHR ani do ZHP. Nasz krąg jest niezależną organizacją, działającą na terenie Trójmiasta i okolic. Drzewo Pokoju  w wychowaniu harcerskim szczególnie propaguje: wartości chrześcijańskie, puszczaństwo, wychowanie do życia w rodzinie, a także umacnianie polskiej tożsamości narodowej.

Mamy w sobie mnóstwo radości, nadziei i energii do rozsiewania harcerskich ideałów oraz kształtowania charakterów nowych północnych druhen. Szczęśliwie nasz skład wciąż się powiększa:)

Trochę naszej krótkiej historii:

Ostatniego dnia obozu w Bartoszymlesie (20.08.2016r.) został powołany 10 Próbny Gdyński Zastęp Harcerek „Północ”. Tamtego dnia zdjęłyśmy czarno-żółte chusty naszej macierzystej jednostki 4NGDH”Kocanki” i po raz pierwszy, z dumą ubrałyśmy wybrane przez nas bordowo-szare barwy Północy. Opiekunką jednostki została nasza była drużynowa phm. Dorota Gach “Dewajtis”.

Na obozie w Jeleśni, w lipcu 2017r. nasz zastęp został przemianowany z próbnego na niezależny oraz z gdyńskiego na sopocki. Oprócz tego razem z 4NGDH “Kocanka” oraz 24PGDH “Viatori” wracając do korzeni, rozpoczęłyśmy współpracę w Szczepie Drużyn Harcerskich “Macierzanka”.

Podczas obozu nad jeziorem Bardze w 2018r. nastąpił historyczny moment dla naszego zastępu. Podczas apelu kończącego obóz, został odczytany rozkaz – Zwitek Kory 6/2018, podpisany przed komendanta kręgu, w którym “Północ” została przemianowana na Niezależną Sopocką Drużynę Harcerek i Suz oficjalnie otrzymała granatowy sznur.

Pod koniec wakacji 2018 odbyła się tradycyjna północna nocka z okazji kolejnych urodzin drużyny. Podczas niej oficjalnie zostały powołane pierwsze zastępy Północy. Otrzymały nazwy od łacińskich gwiazdozbiorów nieba północnego: Aries i Aquila, a także został utworzony Zastęp Zastępowych “Heweli”, który wziął swoją nazwę od nazwiska słynnego, polskiego astronoma.

 

Szczep Drużyn Harcerskich “Macierzanka”

 

Link do strony kręgu : http://drzewopokoju.pl/